Maria Raszewska

Maria Kuleczka – Raszewska – doktor nauk o kulturze fizycznej, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, fizjoterapeuta, nauczyciel wychowania fizycznego, oligofrenopedagog, pedagog resocjalizacyjny, terapeuta Integracji Sensorycznej, terapeuta PNF, Kinesiology Taping, instruktor masażu Shantala. Uczestniczyła w ponad 40 szkoleniach i warsztatach poświęconych metodom wspierania dzieci niepełnosprawnych (m.in.: W.Sherborne, Neurorozwojowa diagnostyka i rehabilitacja niemowląt i dzieci starszych, Terapia Integracji Odruchów wg S.Masgutovej, masaż Shiatsu, inne).

Od 28 lat prowadzi rehabilitację i terapię ruchową w Przedszkolu Specjalnym nr 1 w Łodzi oraz muzykoterapię w oparciu o program autorski. Przez 12 lat była związana z Wyższą Szkołą Edukacji Zdrowotnej i Nauk Społecznych w Łodzi, pełniąc w niej funkcję wykładowcy i adiunkta. Przez 3 lata współpracowała też z Uczelnią Nauk Społecznych w Łodzi. Autorka ponad 60 publikacji na temat metod i form terapii dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, ruchowo i dzieci autystycznych.

W sposób czynny i bierny brała udział w ponad 50 konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych. Współpracowała m.in. z redakcjami czasopism: Rewalidacja, Edukacja Zdrowotna, Klanza w Czasie Wolnym, Wychowanie Fizyczne i Zdrowotne. Nadal współpracuje z Redakcją czasopisma Przegląd Edukacyjny, pełniąc w niej rolę autora publikacji i jednocześnie członka Rady Naukowej.

Współautor kilku programów autorskich: dla dzieci autystycznych „Wzrastajcie z nami, a nie obok nas”, dla dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi w stopniu umiarkowanym i znacznym z zakresu muzykoterapii - „Muzyka otwiera nam świat”, terapii ruchowej, pedagogicznej, logopedycznej - „W objęciach natury”, Integracji Sensorycznej dla dzieci autystycznych i dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną - „Uczę się poprzez ruch”. Autorka programu muzyczno-ruchowego „Tęczowe zabawy” dla dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi w stopniu umiarkowanym i znacznym” i programu terapeutycznego z zastosowaniem hortiterapii dla dzieci autystycznych i dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną „Dobro z natury”.

Pomysłodawca, koordynator przygotowań, prowadząca z ramienia Przedszkola Specjalnego nr 1 w Łodzi Festiwalu Piosenki Dzieci Niepełnosprawnych Intelektualnie (od 1997 roku). Pomysłodawca, koordynator przygotowań Wystawy Nietypowych Pomocy Dydaktycznych wykorzystywanych do pracy z dziećmi specjalnej troski „Pomysłowy Dobromir” (od 2000 roku). Autorka ponad 50 piosenek dla dzieci.

Jej pasja to: muzyka, ruch, dzieci, kwiaty i zwierzęta, a zainteresowania naukowe: muzykoterapia, terapia ruchowa, wychowanie fizyczne, terapia integracji sensorycznej, gimnastyka korekcyjna i masaż. W 2016 roku odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium