DIAGNOZA I TERAPIA LOGOPEDYCZNA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

Dostępność: dostępny
Wysyłka w: 2- 3 dni
Cena detaliczna: 39,00 zł 39.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Kod produktu: 788

Opis

DIAGNOZA I TERAPIA LOGOPEDYCZNA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

 

Redakcja naukowa:

Jacek J. Błeszyński, Katarzyna Kaczorowska-Bray

 

Problem funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną, jak się nam wydawało, został szeroko i w sposób kompetentny opisany w literaturze psychologicznej, pedagogicznej oraz logopedycznej. Po bliższym przyjrzeniu się przez nas opracowaniom okazało się, iż są one nazbyt ogólne, a niektóre nawet zdezaktualizowane. Konieczne wydało się nam zatem wydanie książki opisującej problem mowy osób upośledzonych umysłowo [...]. Intencją redaktorów i autorów było przygotowanie publikacji, która, poza nową wiedzą i świeżym spojrzeniem, oferowałaby syntezę dotychczasowych wniosków dokonaną przez teoretyków i praktyków zajmujących się problematyką komunikacji, mowy i języka.

ze Wstępu

 

Spis treści

ROZDZIAŁ 1

Roman Ossowski

Niepełnosprawność intelektualna – wprowadzenie do problematyki

ROZDZIAŁ 2

Katarzyna Kaczorowska-Bray

Zaburzenia komunikacji językowej w grupie osób z niepełnosprawnością intelektualną

ROZDZIAŁ 3

Elżbieta M. Minczakiewicz, Jacek J. Błeszyński

Niepełnosprawność intelektualna jako zaburzenie współwystępujące

ROZDZIAŁ 4

Katarzyna Kaczorowska-Bray, Ilona Brzozowska-Misiewicz

Niepełnosprawność intelektualna jako zaburzenie mogące współwystępować z innymi zespołami

ROZDZIAŁ 5

Jacek J. Błeszyński, Lucyna Błeszyńska, Ditta Baczała

Niepełnosprawność intelektualna jako zaburzenie ujawniające się w okresie rozwojuPatronat:


 

Recenzja:

 

Ukazała się kolejna część serii „Logopedia XXI wieku"  – „Diagnoza i terapia logopedyczna osób z niepełnosprawnością intelektualną" pod redakcją prof. Jacka J. Błeszyńskiego oraz dr Katarzyny Kaczorowskiej-Bray. Publikacji patronuje czasopismo „Książki – magazyn literacki”. Wspomniana seria uznawana jest za jedno z najważniejszych przedsięwzięć wydawniczych z zakresu logopedii. Dowodem na to jest opieka merytoryczna Polskiego Towarzystwa Logopedycznego.

Intencją autorów i redaktorów niniejszego tomu było przede wszystkim przygotowanie publikacji, która poza nową wiedzą i świeżym spojrzeniem oferowałaby syntezę dotychczasowych wniosków, dokonaną przez teoretyków i praktyków zajmujących się problematyką komunikacji, mowy i języka. Zaprezentowane tutaj obszary badawcze to stały problem większości studentów logopedii. Do tej pory opracowane zagadnienia z zakresu terapii logopedycznej były dostępne jedynie w formie luźnych materiałów, dlatego właśnie publikacja ta była tak długo wyczekiwana. Zebrana wiedza z pewnością zachęci wszystkich zainteresowanych do dalszych rozważań, badań i formułowania wniosków, niezwykle istotnych dla tej dynamicznie rozwijającej się gałęzi nauki.

Książka „Diagnoza i terapia logopedyczna osób z niepełnosprawnością intelektualną", podobnie jaki inne tomy serii, ukazała się nakładem wydawnictwa Harmonii Universalis. W przygotowaniu są kolejne tomy serii.

 

Patronat medialny:

 

Recenzja:

 

Nareszcie jest. Na rynku logopedycznym pojawiła się ciekawa pozycja poświęcona diagnozie logopedycznej osób z niepełnosprawnością intelektualną. Każdy z działów omawia interesujące aspekty pracy w terapii neurologopedycznej. Wprowadza nas i jednocześnie systematyzuje pojęcia niepełnosprawności intelektualnej, upośledzenia umysłowego, czy niedorozwoju umysłowego. Porusza ważny temat zaburzeń komunikacyjnych u osób z różnymi zespołami, Downa, Retta czy Hellera. Przytoczono tu również strategie masażu logopedycznego, który coraz częściej jest wykorzystywany nie tylko przy terapii osób niepełnosprawnych intelektualnie, ale przy codziennej pracy logopedy. Jest on bardzo ważnym ogniwem w terapii zaburzeń komunikacyjnych. Ciekawy jest także rozdział poświęcony niepełnosprawności intelektualnej ukazanej jako zaburzenie w okresie rozwoju. Scharakteryzowano wady wymowy u dzieci przy poszczególnych stopniach upośledzenia. Rzeczowa i wnikliwa analiza dowodzi, że pozycję tę opracowali logopedzi praktycy, którzy swoim doświadczeniem chcą podzielić się z innymi. Cenna pozycja na rynku doskonale wprowadza nas w świat logopedii XXI wieku.


Lidia Kotlińska-Szulc Neurologopeda, head consultant portalu logopeda.pl

Dane o publikacji

format B5
objętość 224 strony
oprawa twarda
ISBN 978-83-7744-018-6

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium