PROZODIA – PRZYSWAJANIE, BADANIE, ZABURZENIA, TERAPIA

Dostępność: dostępny
Wysyłka w: 2- 3 dni
Cena detaliczna: 65,00 zł 65.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 4.81818
Kod produktu: 1854

Opis

Redakcja naukowa: Marta Wysocka, Barbara Kamińska, Stanisław Milewski

PROZODIA – PRZYSWAJANIE, BADANIE, ZABURZENIA, TERAPIA

W polskiej XX-wiecznej lingwistyce prozodia wypowiedzi należała do zaniedbanych obszarów badawczych. W badaniach logopedycznych była ciągle na etapie postulatów. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz z rozwojem fonetyki akustycznej i z niezwykłym przyspieszeniem badań nad przetwarzaniem słuchowym. [...] Prezentowany tom wypełni poniekąd lukę wynikającą z niedostatków badawczych nad prozodią w języku polskim. Umożliwi praktykom [...] podejmowanie terapii budowanej na wiedzy. Logopedzi zawsze pracowali nad prozodią mowy. Realizacja rozmaitych jej składników jest bowiem wyrazistym symptomem zaburzeń. Jednakże działania specjalistów wynikały z intuicji i umiejętności zdobytych w praktyce. Niniejszy tom przynosi gruntowną wiedzę teoretyczną i dostarcza podstaw do racjonalnego programowania terapii. Jest niewątpliwie osiągnięciem środowiska polskich badaczy, także pomysłodawców projektu i jego redaktorów.

Z recenzji prof. dra hab. Stanisława Grabiasa

 

Niniejsza monografia jest pierwszym polskojęzycznym opracowaniem dotyczącym prozodii, którego zakres tematyczny wyznacza perspektywa logopedyczna. Powstanie tomu ma związek z potrzebą ugruntowania w polskiej refleksji logopedycznej dotychczas niedostatecznie w niej wyeksponowanej i rozpowszechnionej wiedzy na ten temat, istotnej dla rozważań dotyczących rozwoju mowy, jej zaburzeń oraz metodyki postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.

Celem publikacji jest przybliżenie stanu wiedzy dotyczącej biologicznych mechanizmów nabywania i funkcjonowania sprawności prozodycznych w filo- i ontogenezie człowieka, ich powiązań z innymi sprawnościami, charakterystyki zaburzeń prozodycznych występujących w zaburzeniach mowy, słuchu i głosu oraz usprawniania odbioru i realizacji prozodii.

Autorzy poszczególnych rozdziałów publikacji reprezentują różne dyscypliny naukowe. Przedstawiane zagadnienia poszerzają o logopedyczną perspektywę opisu prozodii, a także kwestię rozumienia jej znaczenia w komunikacji osób z zaburzeniami mowy oraz osób bez tych zaburzeń. Prezentowane rozważania są wyrazem podejścia interdyscyplinarnego.

Dane o publikacji

format B5
objętość 708 stron
oprawa twarda
ISBN 978-83-7744-201-2

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium